Co to jest pewność siebie i jak budować wewnętrze zaufanie do siebie?

Dlaczego pewność siebie jest ważna i jak ją poprawić

     Pewność siebie jest cechą niezbędną do osiągnięcia sukcesu w życiu. Pomaga nam radzić sobie z wyzwaniami i osiągać cele. Wysoka pewność siebie czyni nas również bardziej atrakcyjnymi, dlatego aplikacje randkowe, takie jak Tinder, wypełniają swoje profile tak wieloma użytkownikami chwalącymi się wysoką samooceną. Pewność siebie może być jednak krucha i może osłabnąć po negatywnych doświadczeniach lub serii porażek. Jeśli czujesz, że Twoja pewność siebie osiągnęła najniższy poziom i nie jesteś pewien, jak ją odzyskać, ten wpis jest dla Ciebie! Czytaj dalej, aby poznać różne rodzaje pewności siebie, wskazówki jak zwiększyć swój poziom pewności siebie.

 

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to zdolność do wiary w siebie i swoje możliwości. Jest to pozytywne podejście do życia, pozwalające Ci podążać za swoimi marzeniami bez obawy przed porażką czy odrzuceniem. Pewność siebie jest produktem ubocznym miłości do siebie. Jeśli nie kochasz siebie, nie możesz być pewny siebie, ponieważ nie czujesz się komfortowo z tym, kim jesteś. Jeśli nie kochasz siebie, brakuje ci współczucia dla samego siebie. Jeśli brakuje ci współczucia dla siebie, nie masz zdolności wybaczania sobie, gdy popełniasz błędy. Jeśli nie wybaczasz sobie, nie możesz uczyć się na swoich błędach. Pewność siebie pochodzi z wewnątrz. Nie jest to coś, czego można sobie po prostu życzyć lub próbować wymusić. Ale jeśli upewnisz się, że masz odpowiednie nastawienie do tego, to przyjdzie.

 

Zarządzanie emocjami

Jednym z największych czynników, który wpływa na naszą pewność siebie są nasze emocje. Pewność siebie jest ściśle związana z naszym nastrojem, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak zarządzać naszymi emocjami.

Jakie emocje wpływają na pewność siebie?

Badania pokazują, że pewność siebie jest ściśle związana z tym, jak czujemy się sami ze sobą. Kiedy więc jesteśmy smutni, źli, zaniepokojeni lub zestresowani, nasza pewność siebie będzie prawdopodobnie dużo niższa niż zwykle. Z drugiej strony, kiedy jesteśmy szczęśliwi, podekscytowani lub czujemy wdzięczność, nasza pewność siebie będzie prawdopodobnie większa.

Dlaczego ważne jest zarządzanie emocjami?

Kiedy doświadczamy negatywnych emocji, jesteśmy skłonni podejmować irracjonalne decyzje. Możemy dokonywać wyborów, które nie przynoszą nam korzyści w dłuższej perspektywie lub podejmować decyzje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Co możesz zrobić, aby zarządzać swoimi emocjami?

Najlepszym sposobem zarządzania emocjami jest zapobieganie ich przytłaczaniu w pierwszej kolejności.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

 • Zauważaj, jak się czujesz
 • Identyfikuj to, co czujesz
 • Wiedz, kiedy podjąć działanie
 • Miej strategię radzenia sobie z emocjami
 • Zwracaj uwagę na swoje myśli
 • Skup się na chwili obecnej
 • Bądź aktywny
 • Pozostań w kontakcie z innymi – Baw się!

Rozpocznij pracę nad sobą, a poprawa pewności siebie przyjdzie sama!

 

Wewnętrzny spokój

Kiedy doświadczamy wewnętrznego spokoju, jesteśmy bardziej skłonni do bycia w pokoju z innymi, w tym z samym sobą. Nasza pewność siebie jest prawdopodobnie wyższa, gdy czujemy się w pokoju z sobą, naszym życiem i ludźmi wokół nas. Jakie są korzyści z wewnętrznego pokoju? Ludzie, którzy są w pokoju z sobą są bardziej prawdopodobne, aby mieć zdrową równowagę emocjonalną. Kiedy jesteśmy w dobrym nastroju i mamy pozytywne myśli, jesteśmy bardziej skłonni być kreatywni, mieć pozytywne spojrzenie na życie i być w stanie mieć zdrowe relacje. Jakie są znaki, że musisz pracować nad swoim wewnętrznym spokojem? Jeśli doświadczasz wewnętrznego niepokoju, możesz zauważyć, że łatwo się stresujesz i denerwujesz, masz negatywne myśli lub nie czujesz się dobrze ze sobą. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swój wewnętrzny spokój i pewność siebie, w tym:

 • Medytacja
 • Ćwiczenia wdzięczności
 • Dziennikarstwo
 • Spędzanie czasu na zewnątrz
 • Pielęgnowanie pozytywnych relacji
 • Praktykowanie jogi
 • Działania twórcze
 • Ćwiczenia oddechowe.

 

Wizualizacje i hipnoza

Wizualizacje są skutecznym sposobem na budowanie pewności siebie. Możesz ich używać, gdy czujesz, że Twoja pewność siebie słabnie, lub możesz je tworzyć jako sposób budowania pewności siebie przed ważnym wydarzeniem. Kiedy budujesz swoją pewność siebie, wizualizacje są świetnym sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości, zwiększenie motywacji do osiągnięcia sukcesu, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i zmniejszenie poczucia wątpliwości, które Cię powstrzymują. Kiedy musisz użyć ich do zwiększenia swojej pewności siebie, skup się na zwiększeniu poczucia własnej wartości, ponieważ pomoże to zwiększyć wszystkie inne korzyści płynące z pewności siebie. Możesz to zrobić, skupiając się na swoich osiągnięciach, mocnych stronach, postępach w realizacji celów, ludziach, którzy Cię wspierają i wszystkim innym, co sprawia, że czujesz się dobrze we własnej skórze. Jeśli zmagasz się z niską samooceną, pomocna może być wizualizacja, w której wyobrażasz sobie siebie jako dziecko. Przywołaj wspomnienia pozytywnych doświadczeń, aby pomóc Ci połączyć się z pozytywnymi emocjami, które wtedy odczuwałeś.

 

Wnioski

W tym artykule zbadaliśmy, czym jest pewność siebie, jak jest ważna w życiu i jak można ją osiągnąć poprzez pewne wskazówki i sztuczki. Mamy nadzieję, że znalazłeś ten artykuł pomocny i teraz lepiej rozumiesz co to znaczy mieć wysoką pewność siebie. Pamiętaj, że budowanie pewności siebie wymaga czasu i nie stanie się to z dnia na dzień. Wymaga to konsekwentnego wysiłku, a jeśli kiedykolwiek poczujesz, że nie robisz postępów, musisz ocenić swoje podejście, aby znaleźć to, co cię powstrzymuje.

expocee
Author: expocee